Vánoční canisterapie se líbila


Již tradicí se stává návštěva p. Veroniky Šanderové a fenky Meggi na dětském oddělení před vánočními svátky. Radost přináší nejen malým pacientům, ale i personálu oddělení. Došlo i na domluvu na pravidelné spolupráci canisterapeutické skupiny s dětským oddělením. " Dosud chodila paní  Šanderová nepravidelně na canisterapii. Od příštího roku jsme se domluvili na pravidelných návštěvách jednou měsíčně," sdělila vrchní sestra dětského oddělení Mgr. Jana Niederlová.

Canisterapie je vlastně působení na osoby prostřednictvím speciálně vycvičeného psa. Jde o činnost, kdy se pomoci psa provádí výkony, pro zlepšení psychiky jako zapomenutí i krátkodobě na nemoci, postižení, samotu, odloučení, pocit zbytečnosti, strach z okolí, a mnoho dalších nepříjemných podnětů. Tyto krátkodobé účinky se prodlužují, až se nenásilnou formou téměř odstraní. V prostředí nemocnice jde zejména o podporu psychiky, čímž se podpoří léčebný účinek. Proto se říká, že pes je léčitelem lidské duše.

S canisterapií máme dlouhodobé zkušenosti na oddělení dlouhodobě nemocných, kam pejsci docházejí každý týden.  "Kontakt se psem představuje rozptýlení pro starší pacienty, kteří trpí depresí, ale i pro ty, kteří se cítí opuštěně," zhodnotila význam canisterapie vrchní sestra oddělení Mgr. Jana Dvořáková.

Canisterapie probíhá pod vedením canisterapeuta ve spolupráci se zaměstnanci naší nemocnice. Terapeut se snaží navázat komunikaci klienta se psem tak, aby snížil jeho nesmělost nebo uzavřenost. Dochází k odbourávání neopodstatněného strachu a odvedení pozornosti od vlastních potíží pacienta.

Mgr. Petra Černo, tisková mluvčí NHB, petra.cerno@onhb.cz

canisterapie na dětském oddělení

canisterapie na dětském oddělení

canisterapie na dětském oddělení

canisterapie na dětském oddělení

canisterapie na dětském oddělení