Provádíme jaterní biopsie


Interní oddělení brodské nemocnice pro rozšíření možností diagnostiky onemocnění jater využívá od loňského roku plně jaterní biopsie. Toto vyšetření pomohlo během loňského a letošního roku již dvěma desítkám pacientů a napomáhá při diagnostice jaterní onemocnění u našich klientů. Jaterní biopsie je odběr vzorku jaterní tkáně, který vede k diagnostice jakéhokoliv problému souvisejícího s játry. Pokud je jaterní biopsie součástí doporučeného postupu k diagnostice příslušného onemocnění, je cílem biopsie stanovit přesnou diagnózu v případě, kdy nelze využít jiný způsob - krevní testy, ultrazvuk břicha, CT, magnetickou rezonanci atd.. Dále je touto metodou možno stanovit rozsah poškození jaterní tkáně a zvolení vhodného léčebného postupu.

Níže informace pro pacienty o postupu výkonu:

Odběr se provádí pomocí speciální jehly - buď necíleně z pravého jaterního laloku, nebo cíleně, tedy pod kontrolou ultrazvukem. Příprava na vyšetření trvá v průměru 10 až 15 minut, vlastní biopsie – vpich – trvá jen několik sekund. Jaterní biopsii provádí lékař – gastroenterolog, hepatolog - zpravidla při jednodenní hospitalizaci.
Aby bylo vyšetření pro pacienta bezpečné, je třeba vyloučit stavy, které by mohly výkon zkomplikovat - například poruchu srážlivosti krve. Před jaterní biopsií se proto jednoduchým testem z krve ověří parametry krevní srážlivosti a počet krevních destiček. Tato laboratorní vyšetření nemají být starší než 2 týdny.  Bezprostředně před jaterní biopsií je doporučeno minimálně 8 hodin nejíst a alespoň 4 hodin před tímto výkonem nepít.

Vlastní biopsie se provádí vleže v poloze na zádech. Nejdříve lékař vybere, pod ultrazvukem zkontroluje a označí nejvhodnější místo pro biopsii. Po desinfekci vybraného místa vpichu bioptické jehly se před vlastní biopsií provede místní umrtvení podkoží a kůže injekcí. Během odběru jaterní tkáně je potřeba klidně, uvolněně ležet a vyvarovat se všech pohybů. Na pokyn lékaře pak zadržet na několik vteřin dech. Při necílené biopsii se jehla rychle zavede a vytáhne spolu s malým vzorkem jaterní tkáně, která je zachycena v dutině jehly. Při cílené biopsii je zavedení jehly pomalejší pod kontrolou ultrazvukem. V obou případech je po místním znecitlivění zavedení jehly prakticky nebolestivé. Nejvíce je při jaterní biopsii potřeba spolupráce pacienta. Před biopsií nabízíme v případě potřeby nitrožilní podání léků, které tlumí bolest a vedou k celkovému zklidnění..

„Po výkonu zůstává pacient ležet minimálně 3 hodiny s tlakovou kompresí místa vpichu. V této době se též v pravidelných intervalech kontroluje krevní tlak a stav pacienta. Další 3 až 6 hodin je ještě doporučený klid na lůžku. Pokud by se výkon provádí ambulantně, pacientovi se před odchodem domů provede kontrolní ultrazvukové vyšetření celého břicha. Večer po biopsii se doporučuje klid na lůžku v domácím prostřední,“ zdůraznil zástupce primáře interního oddělení MUDr. Aleš Bílek. Přibližně týden po jaterní biopsii by se měl pacient vyvarovat větší fyzické zátěži, kontaktních sportů, zvedání těžkých předmětů, atd.

Tak jako při každém invazivním vyšetření, může i při jaterní biopsii dojít k nečekaným komplikacím, například ke krvácení z místa vpichu. Komplikace si mohou vyžádat následnou hospitalizaci pacienta. Při jaterních biopsiích jsou však komplikace velmi vzácné.

Biopsii jaterní provádí  a indikuje po pečlivém zvážení vždy lékař v této problematice erudovaný.

Mgr. Petra Černo, tisková mluvčí NHB, tel. 569472201 nebo 604475082, petra.cerno@onhb.cz