PICC pro onkologické pacienty


picc.JPGPacientům s onkologickým onemocněním se snažíme kromě kvalitní léčebné péče poskytovat také co nejlepší a nejpříjemnější ošetřovatelskou péči. Nabízíme jim PICC – periferně zaváděný centrální žilní katétr, který pomáhá minimalizovat komplikace při aplikaci cytostatik. 

Značná část onkologicky nemocných podstupuje léčbu cytostatiky nitrožilním způsobem. V České republice je nitrožilní terapie vedena převážně cestou periferních žil. Při aplikaci cytostatik do povrchových žil však často dochází k nepříjemným komplikacím. Jedná se o infekční komplikace, které se projevují zarudnutím, bolestivostí v místě vpichu s následnými flebitidami a tromboflebitidami /záněty žil/.

Zajištění trvalého žilního přístupu je pro pacienta bezpečnější a méně stresující. Proto se na našem onkologickém oddělení tato metoda hojně využívá. PICC je vhodný nejenom k aplikaci chemoterapie, ale i při podání a odběru krve a při aplikaci parenterální výživy.

Po domluvě s ošetřujícím onkologem jsou pacienti objednáni na oddělení ARO k zavedení PICC. Katétr se umístí do jedné ze dvou velkých předloketních žil a zavede se do horní duté žíly nad pravou síň srdce. Pro fixaci k pokožce se používá systém StatLock, nikoli stehy.

Po zavedení se může ihned aplikovat potřebná léčba. První aseptický převaz se provádí 24 hodin po zavedení PICC a dále dle potřeby max. 1x za týden. Pacient dostane průkaz, do kterého se zaznamenává každý výkon.

PICC  může být zaveden pacientovi po dobu 3-6 měsíců. Díky této nové metodě nemusí pacient podstupovat bolestivé výkony a také pro zdravotnický personál je ošetřování PICC velmi jednoduché.

Pokud je předpokládaná léčba delší než půl roku je vhodnější pacientovi zavést port. I tuto variantu vybraným pacientům můžeme nabídnout. Žilní port je další forma sloužící  k zajištění dlouhodobého, efektivního a komfortního přístupu do centrálního žilního sytému.

 „PICC  i podkožní porty při správném používání výrazně zkvalitňují život onkologických pacientů.Také periferní žilní systém je více chráněn před přímými účinky chemoterapie. Nezanedbatelným profitem pro pacienta je kromě snadné manipulace, také snadné ošetřování. Pacient port běžně nepociťuje, pokračuje v běžném životním stylu bez omezení aktivit,“ říká vrchní sestra onkologického oddělení Martina Opatová. Implantace trvalého žilního přístupu nezlepší pacientovu prognózu, ale zvýší kvalitu života a komfort během nutné aplikace chemoterapie či parenterální výživy.

Mgr. Petra Černo, tisková mluvčí NHB, tel. 569472201 nebo 604475082